iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Choć nie ma jednoznacznych badań naukowych, które potwierdzałyby bezpośredni związek diety z powstawaniem zmian trądzikowych, praktyka lekarska potwierdza, że istnieją produkty, które mają takie działanie.

Działanie trądzikotwórcze ma przede wszystkim wysokoprzetworzona żywność, czyli ta bogata w tłuszcze, cukry proste i konserwanty (benzoesany, syntetyczne aromaty, barwniki). Trzeba zatem uważać na słodkie napoje, kawę, czekoladę, kakao, ale i alkohol. Objawy trądziku nasilają też potrawy kwaśne (np. z octem), ostre (z dodatkiem pieprzu lub ostrej papryki) i tłuste (przede wszystkim fast foody). Substancje nasilające trądzik – mitotoksyny – znajdują się w orzeszkach ziemnych. Warto ograniczyć także spożywanie soli, która wydalana przez skórę drażni gruczoły łojowe. Lista produktów, które najczęściej wpływają niekorzystnie na cerę wydaje się długa, jednak to, jak zareaguje na nie nasza skóra,  to sprawa bardzo indywidualna.

Menu osób z problemami trądzikowymi warto uzupełnić o produkty bogate w witaminę B (np. drożdże) oraz niektóre zioła w formie tabletek lub naparu. Przykładowo bratki mają działanie przeciwzapalne i łagodzące łojotok. Nie należy jednak zapominać, że dieta wspomaga terapię trądziku, która bezwzględnie musi przebiegać pod opieką dermatologa.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-08-30 11:18
Ogólne dieta, cera, trądzik, uroda, skóra, piękno, twarz Komentarze (1)

U tej samej osoby znamiona wyglądają zazwyczaj podobnie – mają zbliżony kształt, kolor, wielkość. Powinno nas niepokoić zatem, kiedy ,,pieprzyk” staje się niejednolicie zabarwiony, ma nieregularne granice i widocznie różni się od innych.

Za potencjalnie niebezpieczne można uznać takie znamię, które nie przystaje do pozostałych. Taki sposób samodzielnej oceny znamion nazywa się ,,metodą czarnej owcy”.

Innym sposobem samodzielnego diagnozowania znamion jest klasyfikacja ,,ABCDE”. Tutaj ,,A” oznacza asymetrię (ang. asymmetry) - jedna połowa znamienia nie powinna różnić się od drugiej; ,,B” – brzegi (ang. border) – niepokojące są nieregularne krawędzie, nieostrości; ,,C” oznacza kolor (ang. color) – źle, kiedy jest niejednolity i różny w różnych częściach znamienia; ,,D” - średnicę (ang. diameter), która nie powinna przekraczać 5mm, a ,,E” ewolucję (ang. evolution, elevation) – zastrzeżenia budzą wszystkie znamiona, które zmieniły się w czasie, uległy uwypukleniu.

Fachową diagnozą znamion zajmie się dermatolog. Dermatoskopia  - nieinwazyjne i bezbolesne mikroskopowe badanie skóry, które umożliwia ocenę struktury znamienia także w głąb przez warstwę naskórka. Jeżeli pojawiają się wątpliwości, znamię profilaktycznie usuwamy za pomocą wycięcia chirurgicznego z uzyskaniem materiału do badania histopatologicznego.

Dermatoskopię należy wykonywać przynajmniej raz w roku, zwłaszcza teraz - po okresie intensywnej ekspozycji na słońce. Jest szczególnie istotna w przypadku osób z grupy ryzyka: z predyspozycjami genetycznymi, o jasnym fototypie skóry, często korzystających ze słońca, solarium lub po poparzeniach słonecznych, zwł. w dzieciństwie. Pamiętajmy, że odpowiednio wcześnie wykryty czerniak w 90 proc. przypadków jest wyleczalny.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-08-23 12:56
Ogólne zdrowie, skóra, ciało, pielęgnacja, znamiona, zdrowa skóra Komentarze (2)

Częste malowanie może w dużym stopniu pogarszać kondycję paznokci. Na  cenzurowanym znajdują się lakiery, zwłaszcza te najtańsze i kiepskiej jakości, które zawierają niebezpieczne składniki.

Dodawane do nich toluen i nikiel mogą ,,wytrawiać” płytkę paznokcia, powodować jej przesuszenie i matowienie. Dodatkowo ciemne kolory lakierów, nanoszone bez odpowiedniej bazy, mogą trwale przebarwiać paznokcie.

W trosce o dobrą kondycję paznokci lepiej unikać zmywaczy na bazie acetonu. Składnik wysusza płytkę i sprawia, że paznokcie stają się matowe, łamliwe i kruche - słowem osłabione. Ważne zatem, aby stosować zmywacze pozbawione acetonu, za to z witaminami, lanoliną i olejami roslinnymi.

Zniszczonym paznokciom warto zafundować kurację odżywczą. Pomocny będzie profesjonalny manicure połączony z zabiegiem pielęgnacyjnym dłoni, stosowanie suplementacji odpowiednio dobranymi preparatami lub odżywek nakładanych bezpośrednio na płytkę paznokcia, które w składzie zawierają krzem lub wapń, pierwiastki naturalnie wspomagające wzrost i odporność płytki paznokcia.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-08-09 08:46
Ogólne uroda, paznokcie, ciało, dłonie, pielęgnacja, odżywki do paznokci Komentarze (0)

Blizny powstałe w miejscu zmian trądzikowych można skutecznie zmniejszyć, rozjaśnić i spłycić. W tym celu konieczna jest wizyta u dermatologa.

Tylko lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednią metodę. Skuteczność w usuwaniu blizn potrądzikowych w każdym przypadku zależy od stanu wyjściowego skóry.

Należy uwzględnić lokalizację danej blizny, jej strukturę oraz wiek. W przypadku tego ostatniego - im młodsza blizna, tym łatwiej poddaje się leczeniu.

Jedną z najczęściej stosowanych w dermatologii metod likwidacji tego typu zmian są peelingi chemiczne, zwłaszcza na bazie kwasu trójchlorooctowego (TCA), glikolowego lub z użyciem płynu Jessnera.

Aby dobrać właściwy preparat i odpowiednie stężenie, konieczna jest diagnoza stanu skóry pacjenta. Dobrze mieć świadomość, że peelingi poza tym, że likwidują blizny, regulują wydzielanie sebum, zmniejszają łojotok skóry i działają antybakteryjnie.

Inną skuteczną metodą jest laseroterapia – zwłaszcza z zastosowaniem lasera Fraxel. Urządzenie pobudza produkcję kolagenu w miejscach objętych leczeniem, dzięki czemu dochodzi do wypełnienia blizn i ich wyrównania. Terapia wymaga serii 4-6 zabiegów w comiesięcznych odstępach.

Spośród pozostałych zabiegów, wspomagających redukcję blizn, warto wymienić też mezoterapię i zabiegi Jet Peel.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2010-08-03 08:16
Ogólne trądzik, uroda, piękno, twarz, blizny, zabiegi kosmetyczne Komentarze (0)