iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Wiele kobiet marzy o gładkim ciele pozbawionym rozstępów, zwłaszcza kiedy w niedalekiej perspektywie ma wyjazd wakacyjny i myśli o założeniu kostiumu, krótkich spodenek czy sukienek odsłaniających ciało. Z rozstępami boryka się większość pań – powstają na skutek gwałtownego rozciągania skóry, kiedy przybieramy na wadze czy rośniemy. Sprzyja im ciąża, diety, okres dojrzewania, ale też czynniki genetyczne i hormonalne. Medycznie – rozstępy to rodzaj blizny, czyli zerwana sieć włókien kolagenu i elastyny w skórze.
 
Jak z nimi postępować? Leczenie rozstępów jest trudne – zależy w dużej mierze od tego, jak wyglądają. Największe szanse  na zniwelowanie rozstępów mamy tak naprawdę w pierwszej fazie ich powstawania, tzw. zapalnej. Najlepiej zatem zwalczać rozstępy świeże - czerwone lub czerwononiebieskie, jeszcze zanim ,,dojrzeją”, staną się białe i niepodatne na leczenie.  Na rozstępy warto działać prewencyjnie – intensywnie masować skórę zwłaszcza w okresach jej intensywnego rozciągania (wzrost, przybieranie na wadze). Pamiętajmy, że im bardziej elastyczna skóra - tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów.
 
Aby zaprogramować skórę do odnowy, a włókna - do odbudowy, potrzeba czegoś więcej niż działających na poziomie naskórka kremów. W leczeniu rozstępów przełomowe znaczenie ma użycie laserów frakcyjnych. W Polsce jest już dostępne jedyne na świecie urządzenie - LaserLux1540™ firmy Palomar – którego skuteczność w terapii blizn i rozstępów potwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Maszyna redukuje rozstępy za pomocą frakcyjnej termolizy, dzięki czemu  dochodzi do odbudowy sieci kolagenowo-elastynowej na poziomie skóry właściwej. Pacjentom zaleca się zazwyczaj od 3 do 6 zabiegów w miesięcznych odstępach.
 
Inne metody to m.in. peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego w dużych stężeniach i mezoterapia ze specjalnie dobranych koktajli leczniczych.  


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-05-23 12:58
Ogólne skóra, blizna, rozstępy, likwidacja Komentarze (0)

To, co potocznie nazywamy ,,gęsią skórką”, najczęściej to nic innego jak nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Choroba objawia się występowaniem szorstkiej i suchej skóry z widocznymi drobnymi krostkami. Najczęściej taka ,,gęsia skórka” występuje na ramionach i nogach, ale może też atakować np. twarz. Jej podłoże jest najczęściej genetyczne i do tej pory nie udało się ustalić innych czynników, które ją wywołują.
 
Leczenie schorzenia jest trudne, ale przy odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji można uzyskać zadowalające efekty. W codziennej trosce o skórę należy pamiętać o złuszczaniu skóry – zalecane są peelingi solą, kawą i masaż szorstką rękawicą. Ulgę przyniesie też stosowanie preparatów zawierających mocznik – zmiękczający naskórek i hamujący procesy rogowacenia.
 
Domową pielęgnację warto wspomóc odpowiednią dietą. Pomocne przy rogowaceniu okołomieszkowym skóry jest uzupełnianie niedoborów witaminy A. Do menu warto włączyć marchew i soki przecierowe z beta-karotenem lub przez pewien czas stosować suplementy, zawierające tę witaminę.
 
Znaczną i natychmiastową poprawę stanu skóry przyniosą wybrane zabiegi medyczne, zwłaszcza delikatne peelingi, takie jak hydroabrazja urządzeniem Jet Peel. Metoda pozwala pozbyć się starych i zrogowaciałych warstw skóry oraz pobudza jej procesy regeneracyjne. Jet Peel jest komfortowy i całkowicie bezpieczny. Dermatolog nie tylko dobierze rodzaj i liczbę zabiegów, ale też doradzi, jak pielęgnować skórę, aby efekty terapii utrzymywały się jak najdłużej.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-05-16 14:07
Ogólne skóra, gęsia skórka Komentarze (0)

 

Jeśli na skórze są znamiona lub przebarwienia, obowiązkowo raz w roku powinniśmy skontrolować je u dermatologa. To nie boli!
 
Krótka i prosta dermoskopia pozwoli ocenić lekarzowi, czy znamiona barwnikowe należy usunąć, czy pozostawić do obserwacji. Do dermatologa należy też udać się natychmiast, jeśli znamię zmienia się, zaczyna swędzieć, powiększać się, krwawić lub jest nieregularne.
 
Znamiona barwnikowe należy usuwać chirurgicznie, obowiązkowo z badaniem histopatologicznym. Jeśli pacjent nie chce usuwać znamion, a lekarz potwierdzi, że nie jest to konieczne w tym momencie, należy szczególnie zadbać o nie latem - stosować filtry o faktorze 50, podczas plażowania powtarzając aplikację co 2 godziny lub po każdym wyjściu z wody. 
 
Co do przebarwień natomiast, to latem – poza ochroną kremami z filtrem i stosowaniem kwasu azelainowego - niewiele można z nimi zrobić. Podczas słonecznych dni najważniejsza jest profilaktyka, czyli zabezpieczenie skóry przed promieniami słonecznymi. Jeśli latem zadbamy, by przebarwienia nie powiększyły się, jesienią będzie można rozpocząć skuteczną walkę z nimi. Z pomocą przyjdą specjalistyczne peelingi i zabiegi takie jak Cosmelan czy Dermamelan.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-05-09 13:23
Ogólne lato, skóra, znamiona, przebarwienia Komentarze (1)

Przede wszystkim należy pamiętać o zabezpieczeniach przed promieniami UV. Z filtrów powinniśmy korzystać bez względu na rodzaj skóry. Ochrony wymaga nawet skóra tłusta, mimo że cechuje ją grubszy płaszcz wodno-lipidowy, przez co ma większą odporność na promieniowanie.
 
Nowoczesne kosmetyki zabezpieczające skórę tłustą przed słońcem wcale nie obciążaj skóry – wręcz przeciwnie, jednocześnie zapobiegają powstawaniu krost i zaskórników, dodatkowo matując cerę (np. Bioderma, Photoderm AKN Mat SPF30/UVA 13). Spray z tej samej linii Photoderm AKN SPF 30/AKN 26 posiada dodatkowo kompleks regulujący poziom sebum. W czasie intensywnego nasłonecznienia należy pamiętać o dokładaniu kremu z filtrem średnio co 2 godziny.
 
Gdy temperatura rośnie, problemem wielu kobiet jest nadmierne błyszczenie twarzy, zwłaszcza w strefie T. W unormowaniu pracy gruczołów łojowych z pomocą przyjdzie intensywne nawilżenie. Warto sięgać po beztłuszczowe żele nawilżające, które zwiększają i wzmacniają rezerwy wody w naskórku (Clarins, HydraQuench, Cooling Cream, Christian Dior, HydrAction, Gel Sorbet Ultra Hydratant).
 
Można także zdecydować się na serię mezoterapii kwasem hialuronowym w gabinecie medycyny estetycznej, która nawilży skórę od środka i przygotuje na kilka miesięcy kontaktu ze słońcem.
 
Ciepły, a zwłaszcza wilgotny klimat sprzyja pojawianiu się na twarzy niedoskonałości. Wypryski rozwijają się zwłaszcza tam, gdzie zalega obumarły naskórek, dodatkowo wymieszany z sebum. To idealna pożywka dla bakterii. Dlatego pamiętajmy w wiosenne i letnie dni o regularnym, ale nieinwazyjnym oczyszczaniu skóry. Idealna tutaj jest hydroabrazja – strumień soli fizjologicznej z dwukrotną prędkością dźwięku wymiata bezdotykowo wszystko co obumarłe i niepotrzebne, a jednocześnie wtłacza w skórę nawadniające cząsteczki. Efekt – czysta i nawilżona skóra, czyli idealne przygotowanie do lata.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-05-02 11:15
Ogólne słońce, skóra, filtr uv Komentarze (0)