iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Botox, to jeden z najpopularniejszych preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Pacjentki chętnie decydują się na ten zabieg ponieważ jest on bezpieczny, a efekty niemal od razu można zobaczyć na skórze – za jego pomocą pozbędziemy się głębokich zmarszczek i złagodzimy rysy twarzy. Badania nad toksyną botulinową, którą w różnych dziedzinach medycyny stosuje się od ponad 20 lat, wskazały wiele nowych zastosowań tej substancji.
Jednym z nich, jest leczenie migreny, czyli uporczywych bólów głowy, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Jednak nie każdy rodzaj dolegliwości da się wyleczyć za pomocą toksyny botulinowej. Pierwszym krokiem, by stwierdzić, czy podjęcie terapii będzie skuteczne, jest sprawdzenie, jakie jest źródło bólu. W tym celu należy udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który – jeśli będzie taka potrzeba - skieruje pacjenta do neurologa.
O tym, czy botox będzie odpowiednią metodą leczenia powinien zdecydować lekarz. Prawidłowa diagnoza pozwala na przeprowadzenie terapii, w efekcie której ból się zmniejszy, a migreny ustąpią.
Za pomocą botoxu możemy leczyć ból głowy wywołany nadmiernym napinaniem mięśni. Dzieje się tak ponieważ toksyna botulinowa zatrzymuje przewodnictwo nerwowe pomiędzy nerwem i mięśniem, dzięki czemu następuje relaksacja miejsc bólowych. Dermatolog podczas zabiegu ostrzykuje , m.in. mięsień czołowy albo cały czepiec. Taki zabieg pomaga zlikwidować wzmożone napięcie, a tym samym umożliwia pozbycie się migren.
Nie ma właściwie przeciwskazań dotyczących wieku w jakim możemy wykonać ten zabieg. Wystarczającym wskazaniem jest tutaj występowanie problemu. Botox jako lekarstwo na ból głowy może stosować zarówno osoba 20 jak i 60- letnia. Efekt utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Kolejny zabieg możemy powtórzyć po 4 miesiącach. Czas, na jaki toksyna botulinowa może uwolnić od migreny, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz wielkości podanej dawki.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-07-26 08:46
Ogólne zdrowie, migrena, botoks, głowa Komentarze (0)

Po powrocie z wakacji warto przyjrzeć się swojej skórze – nadmierna ekspozycja na słońce sprzyja powstawaniu przebarwień. Jeśli lubi się kąpiele słoneczne, a dodatkowo zażywa antykoncepcję hormonalną, ryzyko wystąpienia przebarwień znacząco wzrasta.
 
Przebarwienie, które powstało kilka lat temu wcale nie musi być efektem przyjmowania środków antykoncepcyjnych, jednak aby to stwierdzić należy skonsultować się z dermatologiem. Zbada on przebarwienie i zaleci odpowiednią terapię.
 
Sposobów usuwania przebarwień jest kilka, jednak podstawę do wyboru najwłaściwszego, powinna stanowić diagnoza lekarska. Dobór leczenia zależy od głębokości, rozległości i charakteru przebarwienia. Inaczej leczy się przebarwienia o podłożu hormonalnym, inaczej plamy po trądziku.
Jedną z najpopularniejszych metod walki z przebarwieniami są peelingi chemiczne, które często wykorzystują rozjaśniające właściwości kwasów owocowych. Wymienić można tutaj peelingi z zastosowaniem TCA (kwas trójchlorooctowy), kwasu glikolowego, kojowego lub azelainowego. Świetne działanie mają też Yellow Peel czy płyn Jessnera, zawierające mieszanki aktywnych składników rozjaśniających.
 
Inną, skuteczną metodą jest Cosmelan – preparat, którego używamy dwustopniowo – najpierw w gabinecie nakłada się leczniczą maskę. Później już samodzielnie w domu kontynuuje się terapię specjalistycznym kremem. Widoczny efekt osiągamy już po miesiącu. Inne metody to np. peelingi mechaniczne czy laser. Pamiętać należy jednak, że metodę, która będzie dla nas odpowiednia powinien dobrać dermatolog. W usuwaniu przebarwień niezwykle istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza o właściwej pielęgnacji i konsekwentna ochrona przeciwsłoneczna.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-07-18 17:48
Ogólne antykoncepcja, opalanie, przebarwienia Komentarze (0)

Latem skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia wywoływane przez promieniowanie UVA i UVB. Dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja, która poprawi kondycję skóry - zapewni jej nawilżenie, złagodzi i delikatnie natłuści.  
 
Zgubne działanie promieni słonecznych prowadzi do przesuszenia skóry, wynikającego z naruszenia jej płaszcza hydrolipidowego. To naturalna bariera ochronna skóry, zabezpieczająca ją przed nadmiernym wysychaniem. Uszkodzenie płaszcza powoduje, że naskórek nie jest w stanie zatrzymywać wewnątrz wody, a jej nadmierne wyparowywanie skutkuje przesuszeniem.
 
Samo nawilżenie skóry w tym wypadku nie wystarczy - należy także odbudować warstwę lipidową, czyli porządnie natłuścić skórę. W tej sytuacji najlepiej zastosować kosmetyki wzbogacone o nienasycone kwasy tłuszczowe i emolienty. Po opalaniu sprawdzą się substancje łagodzące takie jak alantoina, d-panthenol i woda termalna.
 
Nadmierna ekspozycja na słońce, zwłaszcza promieniowanie UVA, prowadzi do powstawania uszkodzeń także na poziomie komórkowym skóry. Wszystkiemu winne są wolne rodniki, które uaktywniają się w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Można je skutecznie zneutralizować np. witaminami A, C i E. Te  naturalne antyoksydanty skutecznie złagodzą skutki opalania i opóźnią procesy fotostarzenia się skóry. Dostarczymy ich skórze za pomocą kosmetyków (sera antyoksydacyjne) i suplementów.
 
Dobrym źródłem antyutleniaczy są też warzywa i owoce, warto zatem modyfikować swoją codzienną dietę. Skutecznym sposobem przeciwdziałania wolnym rodnikom są też wybrane zabiegi medyczne, zwłaszcza mezoterapia z koktajli witaminowych, dzięki której składniki aktywne docierają w głąb skóry.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-07-12 08:42
Ogólne skóra, opalanie, łagodzenie, podrażnienie Komentarze (0)

Ochrona przeciwsłoneczna i kontynuowanie terapii przeciwtrądzikowej - to najważniejsze, o czym należy pamiętać latem, jeżeli borykamy się z niedoskonałościami skóry.
 
Pierwszy efekt działania promieni słonecznych wydaje się być korzystny dla skóry trądzikowej – wysuszają się wypryski, a cera zyskuje równomierny koloryt. To tylko pozory, a na skutki opalania nie będzie trzeba długo czekać. Po chwilowym ,,uspokojeniu” skóry, jesienią trądzik wraca z dużo większą siłą. Słońce sprawia, że skóra z problemami staje się jeszcze bardziej podatna na powstawanie wyprysków. Silne działanie promieni UV nasila jej rogowacenie, przez co dochodzi do zatykania porów i powstawania nowych zaskórników. Co robić? Konsekwentnie chronić skórę przed słońcem i regularnie stosować kosmetyki przeciwsłoneczne, najlepiej z filtrem SPF 50.
 
Drugą ważną zasadą, o której latem powinny pamiętać osoby, borykające się z problemem zaskórników, jest regularność w przyjmowaniu leków przeciwtrądzikowych. Połączenie leków z ekspozycją na słońce może powodować powstawanie przebarwień, przez co niektórzy na czas wakacyjnego wyjazdu przerywają terapię. To najgorsze, co możemy zafundować skórze z problemem niedoskonałości. Żeby działanie leków było skuteczne, a efekt terapii długotrwały, powinno się je zażywać cały czas i unikać w tym czasie kąpieli słonecznych.
 
Trądzik, jak każda choroba, wymaga profesjonalnego leczenia. Wizyta u dermatologa to najlepsze, co może zrobić osoba borykająca się z tym problemem. Lekarz oceni stan skóry, zaleci odpowiednie leki, kosmetyki oraz podpowie czy terapię można wspomóc specjalistycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-07-04 11:19
Ogólne słońce, trądzik, lato Komentarze (0)