iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Blizna po cesarskim cięciu nie musi być nieodwracalną pamiątką po porodzie! Po zabiegach laserem zniknie lub będzie tak mało widoczna, że przestaniesz na nią zwracać uwagi.

Ważne, żeby zacząć zabiegi jak najwcześniej pierwszy zabieg można wykonać już w dniu ściągnięcia szwów! Jeśli z zabiegami musimy z jakiś względów poczekać, bliznę należy chronić opatrunkiem silikonowym do wygojenia, dzięki temu blina będzie miała jednakową strukturę i kolor. Co ze starszymi bliznami? Je także można potraktować laserem, trzeba mieć jednak na uwadze, że nie zawsze udaje się całkowicie pozbyć blizny, ale z pewnością będzie ona mniej widoczna, a jej struktura wyraźnie wygładzona. Efekt zależy od wieku blizny, jej wielkości, a także jakości skóry i jej zdolności regeneracyjne. 

Zabiegi przeprowadza się przy użyciu lasera frakcyjnego Palomar Lux 1540. Wiązka światła emitowana przez urządzenie wykonuje w skórze mikrouszkodzenia. Skóra otrzymuje w ten sposób silny sygnał do natychmiastowej regeneracji. Rozpoczyna się intensywny proces gojenia, a komórki blizny zastępowane są nową gładką i zdrową tkanką. 

Zabiegi najlepiej rozpocząć o takiej porze roku, podczas której skóra nie ma kontaktu z intensywnym słońcem, a gojenie ma szansę przebiegać prawidłowo np. wczesną wiosną. Sam zabieg trwa około kilkunastu-kilkudziesięciu minut (w zależności od wielkości blizny), gojenie około tygodnia. Pierwsze efekty można zauważyć już po 2-3 tygodniach. Na kolejny zabieg można się udać, gdy miną 4 tygodnie od poprzedniego. Z ilu zabiegów powinna składać się seria? Wszystko zależy od skóry, rodzaju blizny, jakości skóry. W większości przypadków jest to od 3 do 5 zabiegów. Są jednak sytuacje, że potrzebnych jest 10 -12 powtórzeń. Koszt zabiegów, wbrew powszechnej opinii wcale, nie jest wygórowany. W promocji można się pożegnać z blizną już za 1250 (cena obejmuje 5 zabiegów).  

Oczywiście laser, to nie tylko panaceum na bliznę po cesarce! Można nim zniwelować każdą bliznę (pooperacyjną, powypadkową) łącznie z nieestetycznymi pozostałościami po trądziku laser daje świetne efekty jeśli chodzi o usuwanie blizn potrądzikowych.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-03-18 12:00
Ogólne blizna, laser Komentarze (1)
Maskujesz blizny potrądzikowe makijażem? Ukrywasz pod ubraniem bliznę po nieszczęśliwym wypadku albo operacji? A może na plaży pokazujesz się w zabudowanym kostiumie kąpielowym, bo wstydzisz się pamiątki po cesarskim cięciu? Zupełnie niepotrzebnie! Blizn można się po prostu pozbyć.
 
Bronią przeciwko bliznom jest laser frakcyjny Palomar Lux 1540 - to urządzenie, którego skuteczność potwierdza restrykcyjna, amerykańska Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Głowica lasera emituje wiązki światła, które na obszarze blizny wykonują mikrootwory (tysiące na kwadratowym centymetrze skóry). To właśnie te uszkodzenia pobudzają skórę do przebudowy dostaje ona sygnał, że trzeba się naprawić. Zaczyna metabolizować komórki tworzące bliznę, a produkować w tym miejscu nową, zdrową tkankę. Bardzo istotna jest tu jest tu frakcyjność - uszkodzenia wywołane przez laser są otoczone nietkniętymi komórkami, które intensywnie pracują nad regeneracją. Dzięki temu przebudowa jest szybka i efektywna.
 
Żeby blizna była mniej widoczna i wygładzona zabieg trzeba powtórzyć kilkukrotnie. Liczba powtórzeń zależna jest od samej blizny i jakości skóry. Najszybciej regenerują się świeże blizny, które potrzebują zwykle 3-5 zabiegów (co 2-4 tygodnie), starsze nawet 10-12 powtórzeń. Sam zabieg jest bardzo krótki - naświetlanie blizny o wielkości ok. 5 cm kwadratowych może zająć zaledwie kilka minut. Po zabiegu występuje zaczerwienienie, a gojenie mikrourazów zajmuje około tygodnia.
 
 
Kiedy zabrać się z usuwanie blizn? Im wcześniej tym lepiej. Pierwszy zabieg można wykonać nawet w dniu zdjęcia szwów! Jeśli z jakiś powodów chcemy czekać z zabiegiem o bliznę należy dbać nakładając opatrunek silikonowy przez 1-3 miesiące po wygojeniu rany, dzięki temu będzie miękka o jednolitej strukturze. Warto pamiętać, że laserowe zabiegi na blizny, które mamy na odkrytych częściach ciała najlepiej jest wykonywać jesienią, ponieważ skóra nie jest narażona na intensywny kontakt z ze słońcem, a gojenie przebiega bez zakłóceń.  

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-11-12 15:44
Ogólne blizna, blizny, laser, cesarka, potrądzikowe Komentarze (0)

Blizny na kolanie po burzliwym dzieciństwie, przygodach z bieganiem czy wypadku na rowerze to częsty kompleks, z powodu którego kobiety rezygnują z noszenia spódnic. W wielu wypadkach w miejscach blizn występują nawet drobinki szutru, który pozostał pod naskórkiem. To właśnie on utrudnił proces gojenia. Wystarczyło zaraz po zdarciu kolana odkazić ranę, a potem zastosować specjalną maść odkażająco-regenerującą (do wyboru m.in. Cicalfate, Cicabio, Cicaplast). Po wygojeniu rany można było też założyć opatrunek silikonowy, który zapobiega powstawaniu blizn przerostowych. Taki opatrunek stosuje się przez 1-3 miesiące, dzięki niemu blizny stają się miękkie, mają jednolitą strukturę i kolor.

Wróćmy jednak do sytuacji, w której mamy już brzydką bliznę na kolanie. Musimy najpierw pozbyć się szutru uwiezionego pod naskórkiem. W gabinecie medycyny estetycznej dermatolog sprawnie usunie kamienne drobinki w zależności od ich rozmiaru i położenia zastosuje: elektrokoagulację, dermabrazję lub peeling medyczny. Na istniejącą bliznę po upadku polecam laser frakcyjny o głębokim działaniu. Choć blizny można leczyć wieloma sposobami to jednak Palomar Lux 1540 daje najlepsze efekty. Najprościej mówiąc, laser tworzy w skórze mikrourazy, pod wpływem których skóra uruchamia mechanizmy naprawcze i zaczyna produkować nową tkankę. Seria zabiegów sprawi, że blizna wygładzi się i stanie się dużo mniej widoczna.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-05-06 11:20
Ogólne uroda, skóra, blizna, kolano Komentarze (1)

Blizna to nie tylko defekt urody, ale często także problem zdrowotny, gdy boli, swędzi lub powoduje przykurcze. Nie można jej całkowicie usunąć, ale za to z powodzeniem udaje się ją leczyć i maskować.


Przyczyna pojawienia się blizny może być różna: uporczywy trądzik, zabiegi chirurgiczne, skaleczenia, poparzenia lub zbyt szybki wzrost w przypadku rozstępów. Jeżeli się pojawi, nie można jej wystawiać na działanie promieni słonecznych - w przeciwnym wypadku ściemnieje i stanie się bardziej widoczna. Zabezpieczy ją krem z wysokim filtrem UV. Zimą natomiast należy dodatkowo korzystać z tłustych kosmetyków ochronnych, by nie doszło do podrażnienia blizny.

W gojeniu świeżych zmian pomogą oczywiście preparaty zawierające alantoinę, heparynę lub silikon, ale to którą maść wybrać w danym momencie, najlepiej doradzi dermatolog. Dlatego to jemu bezwzględnie należy pokazać bliznę. Doświadczony lekarz dobierze taką terapię, która sprawi, że blizna swoją strukturą i kolorem zacznie przypominać otaczającą ją skórę. Najważniejsza zasada brzmi: im świeższa blizna, tym łatwiej ją leczyć. Dlatego do specjalisty dobrze jest wybrać się nawet w dniu zdjęcia szwów.


Jednym ze skutecznych sposobów redukcji blizn jest zabieg laserem frakcyjnym Palomar Lux 1540. Jak on działa? Wiązki lasera tworzą w miejscu występowania blizny wiele drobnych, ale głębokich mikrourazów, które uruchamiają proces autonaprawczy - powstają nowe włókna kolagenowe i elastynowe. W efekcie blizna, czyli uszkodzona warstwa skóry, zostaje zastąpiona zregenerowaną tkanką. Pierwsze efekty kuracji widać co prawda po 2-3 tygodniach, należy jednak wykonać serię 3-6 zabiegów.

W spłyceniu blizn pomoże także DermaPen – niewielkie urządzenie, które za pomocą cieniutkich igieł uruchamia w miejscu występowania blizny intensywną regenerację skóry. Podobnie jak podczas terapii laserem uszkodzoną tkankę zastępuje nowa. W likwidacji powierzchniowych blizn potrądzikowych sprawdzają się również peelingi chemiczne. Dobrym sposobem tuszowania drobnych blizn na twarzy (np. po opryszczce) jest makijaż permanentny.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-09-03 15:44
Ogólne uroda, blizna, maskowanie, defekt Komentarze (0)

Wiele kobiet marzy o gładkim ciele pozbawionym rozstępów, zwłaszcza kiedy w niedalekiej perspektywie ma wyjazd wakacyjny i myśli o założeniu kostiumu, krótkich spodenek czy sukienek odsłaniających ciało. Z rozstępami boryka się większość pań – powstają na skutek gwałtownego rozciągania skóry, kiedy przybieramy na wadze czy rośniemy. Sprzyja im ciąża, diety, okres dojrzewania, ale też czynniki genetyczne i hormonalne. Medycznie – rozstępy to rodzaj blizny, czyli zerwana sieć włókien kolagenu i elastyny w skórze.
 
Jak z nimi postępować? Leczenie rozstępów jest trudne – zależy w dużej mierze od tego, jak wyglądają. Największe szanse  na zniwelowanie rozstępów mamy tak naprawdę w pierwszej fazie ich powstawania, tzw. zapalnej. Najlepiej zatem zwalczać rozstępy świeże - czerwone lub czerwononiebieskie, jeszcze zanim ,,dojrzeją”, staną się białe i niepodatne na leczenie.  Na rozstępy warto działać prewencyjnie – intensywnie masować skórę zwłaszcza w okresach jej intensywnego rozciągania (wzrost, przybieranie na wadze). Pamiętajmy, że im bardziej elastyczna skóra - tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów.
 
Aby zaprogramować skórę do odnowy, a włókna - do odbudowy, potrzeba czegoś więcej niż działających na poziomie naskórka kremów. W leczeniu rozstępów przełomowe znaczenie ma użycie laserów frakcyjnych. W Polsce jest już dostępne jedyne na świecie urządzenie - LaserLux1540™ firmy Palomar – którego skuteczność w terapii blizn i rozstępów potwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Maszyna redukuje rozstępy za pomocą frakcyjnej termolizy, dzięki czemu  dochodzi do odbudowy sieci kolagenowo-elastynowej na poziomie skóry właściwej. Pacjentom zaleca się zazwyczaj od 3 do 6 zabiegów w miesięcznych odstępach.
 
Inne metody to m.in. peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego w dużych stężeniach i mezoterapia ze specjalnie dobranych koktajli leczniczych.  


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2011-05-23 12:58
Ogólne skóra, blizna, rozstępy, likwidacja Komentarze (0)